چند سالی است که با توجه به گسترش چشمگیر استفاده از تلفن همراه بازار اپلیکیشن‌ها هم داغ شده است. حالا دیگر حتی شرکت‌ها و بنگاه‌های کوچک هم به فکر ساختن اپلیکیشن کسب‌و‌کار خود افتاده‌اند تا از این طریق جای خود را در بین کاربران بیش از پیش باز کنند و درواقع از قافله عقب نمانند. به همین سبب در سال‌های اخیر بازار اپلیکیشن‌ها رشدی انفجاری داشته؛ به طوری که فروشگاه اپل در یک بازه‌ ۹ماهه بیش از یک میلیارد دریافت داشته و به همین ترتیب به‌راحتی می‌توان تصور کرد که گوگل‌پلی و فروشگاه‌های ویندوز و بلک‌بری هم پا‌به‌پای این رشد پیش رفته‌اند. 


اپلیکیشن‌هایی هستند که خود به تنهایی تبدیل به منابع درآمد سرشار برای تولیدکنندگانش شده‌اند؛ مانند بازی انگری بردز. تعدادی دیگر از آنها با هدف ارائه خدماتی که از پیش وجود داشته‌اند،روی دستگاه‌های موبایل تهیه شده‌اند مانند Skype که استقبال بی‌نظیری از آن شده است. بخش دیگری از این Appها به عنوان ابزار کمکی و مکمل برای انجام کارهای روزمره به صورت آنلاین یا آفلاین تولید شده‌اند مانند Adobe Reader که این دسته هم به نوبه خود با رشد صعودی همراه بوده‌اند.به طور کلی رشد بازار اپلیکیشن نشان‌دهنده استقبال جالب توجه کسب‌و‌کارهایی است که اهمیت حضور در دنیای مجازی را دریافته‌اند و به دنبال راهی هستند که بتوانند در عین معرفی فعالیت خود، به ترافیک بالایی هم برسند. طبق تحقیقاتی که موسسه مشاوره SMB Group اخیرا انجام داده است شرکت‌های کوچک و متوسط برای سال ۲۰۱۲ برنامه‌ریزی کرده بودند تا سرمایه قابل توجهی را صرف موبایل و تکنولوژی‌های مرتبط با آن کنند و این خود به‌تنهایی نشان‌دهنده ایجاد فرصت‌های تجاری برای شرکت‌ها و افراد فعال در دنیای فناوری و همچنین طراحی و توسعه نرم‌افزارها است.


باتوجه به انقلاب جهانی موبایل که روز‌به‌روز هم فراگیرتر می‌شود، دیری نمی‌گذرد که همه شرکت‌ها به تولید برنامه‌های موبایل نیاز خواهند داشت و به‌تبع آن افراد و شرکت‌های خدمات موبایل، که بتوانند خدمات بهتر،  مفیدتر و ارزان‌تر ارائه کنند، از این طریق درآمد خوبی کسب می‌کنند. از همین حالا می‌توان با قطعیت بالایی پیش‌بینی کرد که در آینده نزدیک تعداد زیادی از کسب‌وکارها و مشاغل کوچک و بزرگ به ابزارها و دستگاه‌های همراه وابسته خواهند شد و به تبع آن کسب‌وکارهایی که بتوانند برای ایجاد ارتباط بهتر و موثرتر با مشتریان خود، از فناوری‌های جدید مرتبط با آن بهره بگیرند در مقایسه با رقبا و سایر شرکت‌ها به رشد چشمگیری خواهند رسید. این روند جهانی در کشور ما هم در حال شکل‌گیری است و حالا دیگر اغلب کسب‌وکارها بعد از مطرح‌شدن و محکم‌کردن زیربنای فعالیت خود به سراغ ساخت اپلیکیشن می‌روند. حتی شرکت‌ها و بنگاه‌هایی هم هستند که در همان شروع فعالیت، به فکر داشتن یک اپلیکیشن هم هستند و این کار را جزئی از المان‌های شروع یک فعالیت می‌دانند.
اگر شما هم با خواندن این مطلب و باتوجه به رشد چشمگیر اپلیکیشن به این فکر افتاده‌اید که در آیند‌ه‌ای نزدیک برای فعالیت خود اپلیکیشنی بسازید یا چندوچون این کار و هزینه‌های مربوط به آن برایتان جالب است با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی ساخت اپلیکیشن و هزینه‌های آن در ایران بپردازیم.پیش از همه اشاره‌ای کوتاه می‌کنیم به دسته‌بندی‌های اپلیکیشن‌ها که قطعا هر دسته با توجه به امکانات و قابلیت‌های مخصوص خود قیمت‌های متفاوتی هم دارد. جدا از اینکه برای اپلیکیشن‌ها دسته‌بندی‌های عام می‌توان در نظر گرفت مانند سلامتی، بازی و آموزشی دسته‌بندی مهم‌تری در این میان مطرح است که بر اساس ساختار برنامه‌ها و خطوط کلی آنها است که در اینجا به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم. برخی اپلیکیشن‌ها شامل چند موضوع و دسته‌بندی ساده و بزرگ هستند که با بازکردن هریک، لیست یا یک صفحه حاوی اطلاعات متنی و تصویری باز می‌شود.


مدل ساده آن، اپلیکیشن‌های ساده حاوی اطلاعات شرکت‌ها است و مدل دیگر آن، اپلیکیشن‌های نمایش‌دهنده ایمیل روی دستگاه است. دسته دیگر مبتنی بر بانک اطلاعاتی با قابلیت سفارشی کردن است. این مورد برای اپ‌هایی مناسب است که پرمحتواترند، دسته‌بندی‌های بیشتری دارند و قرار است چند امکان فراتر را فراهم کنند. دسته دیگر هم هستند که از دسته دوم پویاترند و عمده تفاوتشان با دو دسته دیگر در این است که این برنامه‌ها صرفا با تکیه بر اطلاعات خارجی به‌روزرسانی می‌شوند. مانند اپلیکیشن‌های آب و هوا یا اپلیکیشن Twitter یا خبرخوان‌ها. یک دسته که می‌توان گفت پیچیده‌ترین نوع اپلیکیشن است بازی‌ها هستند. در این دسته طیف وسیعی از پیچیدگی مانند یک قابلیت بازی مثل ضربات پینگ پونگی به دو گوشه صفحه تا یک بازی با موتور سه‌بعدی که قابلیت پرواز در هوا با سرعت بالا را دارد دیده می‌شود. برخی برنامه‌ها هم هستند که سیستم منحصر به فرد خود را دارند. حال با توجه به اینکه چه امکانات و قابلیت‌هایی را می‌خواهیم در اپلیکیشن خود داشته باشیم هزینه متفاوتی هم باید پرداخت کنیم. 
 

تماس با ما

استان گلستان ، گرگان

(8 صبح تا 15 عصر) 09301004140